Cultura este singurul mijloc de afirmare, și în fața omenirii de astăzi, și în fața istoriei de mâine.

Mircea Eliade

Absolventi

4588

Luaţi cu voi tot ce aţi învăţat bun
    în aceşti ani de liceu, şi nu uitaţi că porţile și ușile colegiului nostru rămân deschise tot timpul pentru voi.

Competiții câștigate

145

Colegiul nostru participa cu rezultate foarte bune la urmatoarele discipline sportive:
    baschet fete, baschet baieti, volei baieti, volei fete.

Proiecte in derulare

7

Colegiul Național “Mircea Eliade” din Reșița,
    este una dintre şcolile eTwinning, recompensate cu acest Certificat.

Elevi

690

Ei vor duce mai departe valorile în care credem,
    pe care le promovăm și pe care ne-am străduit să le insuflăm în toți acești an.

Școala noastră

La data de 1 septembrie 2013 Liceul Teoretic ,,Mircea Eliade" Reșița și Școala Gimnazială nr. 12 Reșița au format o singură unitate școlară cu denumirea de Colegiul Național ,,Mircea Eliade" Reșița.

• Corp A - liceu, postliceală sanitară
    • Corp B -Strada Făgărașului nr.6 (învățământ: preșcolar, primar și gimnazial)
    • Corp C - Aleea Măcinului nr.3 (învățământ: preșcolar, primar și gimnaziu)
    • 24 săli de clasă (5 săli Step by Step)
    • 3 laboratoare (biologie, fizică-chimie,informatică);
    • 1 sală de sport
    • 1 sală multifuncțională

Scoala noastră

Excelența programului educațional oferit asigură rezultate excepționale la examenul de Bacalaureat și permite integrarea elevilor în orice sistem ​educațional universitar al Uniunii Europene.

Școala noastră

și-a asumat educarea elevilor în spiritul respectării drepturilor și libertăților fundamentale ale omului, dezvoltând persoane capabile să creeze și să transmită valori.

Școala noastră

şi-a asumat misiunea de a crea un cadru educaţional centrat pe elev, ​care ţine cont de individualitate, asigurând o dezvoltare adaptată personalitaţii fiecărui copil.

1 - Avantajele pe care le oferă şcoala noastră:

- 24 săli de clasă (5 săli Step by Step);
    -1 cabinet de specialitate (cabinet psihologic);
    -1 biblioteca (română);
    -1 sală multifuncțională;
    -3 laboratoare (biologie, fizică-chimie,informatică);;
    -1 sală de sport;

2- Avantajele pe care le oferă şcoala noastră:

-1arhivă;
    -sector administrativ;
    -sală profesorală;
    -1locație personal nedidactic;

3- Avantajele pe care le oferă şcoala noastră:

- 1 cabinet pentru Comisia de calitate;
    -1 cabinet de consiliere pentru profesorii de sprijin de la Centru ,,Primăvara”;
    -1capelă;
    -1 cantină-pentru elevi de Step by Step;
    -1cabinet media;
    -1secretariat;

Conducerea Colegiului "Mircea Eliade" Reșița

Cred că puterea mea de a trezi entuziasmul oamenilor cu care lucrez este cel mai de preţios capital al meu şi sunt convins că unicul mijloc de a descoperi ce e mai bun în oameni este prin aprecieri şi încurajări. (Dale Carnegie).

prof. Marius CORNICI - DIRECTOR

Nimic nu este mai grăitor şi mai tiranic pe lume ca amintirea a ceva ca trebuia să faci şi pe care nu l-ai făcut. (citat Balzac)

prof. Iadranca-Ionela BAICU -DIRECTOR ADJUNCT

Exprimă-ţi recunoştinţa pentru un lucru bine făcut. Oamenii dau rezultate extraordinare când se simt apreciaţi. (citat Bruce Hyland).

Auto-educaţia este, după părerea mea fermă, singurul tip de educaţie care există. – Isaac Asimov.

Activități

events

Informatii recente

Informatii inscrieri

Admiterea

Burse

Acțiuni de voluntariat

Scoala altfel

Mesaje din partea profesorilor

educator1

prof. Cristea Carmen

Dacă ai pierdut o bătălie, nu te teme că n-o să câştigi războiul.
    Continuă să te concentrezi asupra ţelului tău.
    Foarte rar un eveniment înseamnă sfârşitul procesului. (Bruce Hyland)

educator2

prof. Lorincz Daniela

- Înainte de a săvârşi ceva, e trebuitoare o înţeleaptă chibzuinţă;
    dar de îndată ce ai chibzuit adânc,
    trebuie o grabnică înfăptuire. (C. C. Sallustius)

Mesaje din partea elevilor

educator3

Marișescu Eveline - clasa XI

Recunoscându-ţi deschis greşelile,
    limpezeşti atmosfera şi trimiţi un mesaj
    important despre responsabilitate.(Bruce Hyland)

educator4

Dumitru Alexandru - clasa XII

Rezolvă-ţi problemele pe măsură ce apar;
    astfel, eviţi aglomerarea lor.
    Amânările te fac să pari fricos şi ineficient. ( citat Bruce Hyland)

Colegiul Național „Mircea Eliade" Reșița este dedicat continuării unei bogate tradiții de excelență în pregătirea profesională într-o lume supusă unui proces continuu de modernizare şi retehnologizare, în care educaţia şi formarea profesională iniţială au un rol esenţial pentru dobândirea de abilităţi, cunoştinţe şi atitudini necesare integrării pe o piaţă a muncii dinamică şi competitivă.

Str. Fagarașului, nr. 6 Resita Caras-Severin 320162 Romania

colegiuleliade@gmail.com